Header Ads Widget

test banner

Devlet engelli mahpusların infazını eziyete dönüştürmemeli


Bazı engelli bireyler, işledikleri suçlardan veya kendilerine isnat edilen suçlamalardan dolayı tutuklanarak Ceza İnfaz Kurumları'na konulmaktadırlar. Makul talepleri karşılanmayan engelli mahpuslar, engelsiz koğuş arkadaşlarının merhametine terk edilmektedirler. Yaşamlarını idame ettirmekte güçlük çeken engelli mahpuslar, kendilerine engelsiz yaşam sürdürmeye çalışan engelsiz koğuş arkadaşlarına minnet etmektedirler.  Engelsiz yaşam sürebilmek amacıyla hukuk sınırları içerisinde haklarını arayan engelli mahpuslar, rızaları dışında R Tipi Ceza İnfaz Kurumları'na sürgün edilmektedirler. Engelli mahpusların infazı, adeta eziyete dönüştürülmektedir.

Ceza İnfaz Kurumları'nın 2 katlı koğuşlarına, rampa ve alafranga yapılmamaktadır. Ceza İnfaz Kurumları'nın bütün görevlilerine, işaret dili eğitimi verilmemektedir. Ceza İnfaz Kurumları'nın özel TV kanallarında, işaret dili-sesli betimleme versiyonlu filmler yayınlanmamaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, görme engelli mahpusların tutuldukları Ceza İnfaz Kurumları'na, kabartma yazılı kitap bağışı yapılmamaktadır. Görme engelli mahpuslara, kabartma yazılı hükümlü hakları kitapçığı verilmemektedir. Görme engelli mahpusların tutuldukları koğuşlara, ekran okuyucu programlı dijital ekran konulmamaktadır. Kolluk, sorgu ve yargı tutanakları, görme engelli mahpuslara kabartma yazılı olarak tebliğ edilmemektedir. Görme engelli mahpusların büyük tırnak makası, şarjlı traş makinesi ve sesli kol saati kullanmalarına müsaade edilmemektedir.

Haklarını arayan engelli mahpuslar R Tipi Ceza İnfaz Kurumları'na sürgün edilmeseler, görüşlerine gitmeyi hedefleyen aileleriyle birlikte cezalandırılmazlar. Ceza İnfaz Kurumlarının 2 katlı koğuşlarına rampa ve alafranga yapılsa, bedensel engelli mahpuslar tek başlarına tuvalete giderler, akülü araçlarıyla havalandırmada gezerler, engelsiz mahpuslarla birlikte birinci katta otururlar ve 2. katta bulunan yataklarına dönerler. Ceza İnfaz Kurumları'nın bütün görevlilerine zorunlu işaret dili eğitimi verilse, işitme engelli mahpuslarla sağlıklı iletişim kurulur. Ceza İnfaz Kurumları'nın özel TV kanallarında işaret-sesli betimleme versiyonlu filmler yayınlansa, görme ve işitme engelli mahpuslar da hoş vakit geçirirler. Hükümlü hakları kitapçığı görme engelli mahpuslara kabartma yazılı olarak verilse, kendilerine verilen hakları rahatça öğrenirler. Kültür Ve Turizm Bakanlığı tarafından Ceza İnfaz Kurumları'na kabartma yazılı kitap bağışı yapılsa, görme engelli mahpuslar engelsiz koğuş arkadaşlarına kitap okutmak zorunda kalmazlar. Görme engelli mahpusların tutuldukları koğuşlara ekran okuyucu programlı dijital ekran konulsa, kantin ihtiyaçlarını yazarlar, diledikleri yerlere dilekçe ve mektup gönderirler. Kolluk, sorgu ve yargı tutanakları görme engelli mahpuslara kabartma yazılı olarak tebliğ edilse, savunma haklarını etkin bir şekilde kullanırlar. Görme engelli mahpusların büyük tırnak makası, şarjlı traş makinesi ve sesli kol saati kullanmalarına müsaade edilse, zamanlarını dolu dolu geçirirler, kişisel bakımlarını ve temizliklerini yaparlar.

Devlet, engelli mahpusların infazını eziyete dönüştürmemelidir. Bütün makul taleplerini, ivedi bir şekilde karşılamalıdır. Engelsiz yaşam sürmeleri amacıyla, elinden geleni yapmalıdır. Adil yargılanma, haberleşmelerinin ve özel hayatlarının gizliliği haklarını korumalıdır. Hiçbir engelli mahpusu, engelsiz koğuş arkadaşlarının merhametine terk etmemelidir.

-Cüneyt Arat

author

"Sorumluluk Reddi" Konusunda Önemli Bilgilendirme:

Münferit Fikir Platformunda yazılan tüm yazılar, aksi MFP YYK tarafından belirtilmedikçe yazarların kendi görüşleridir. MFP’nin ve platformdaki diğer yazarların görüşlerini yansıtmaz veya ifade etmez.

Yorum Gönder

1 Yorumlar

  1. Orası tatil köyü değil terör suçlularının insanlara zarar vermemesi için kapatıldıkları bir hapishane. Osmanlı döneminde en güzelini yapıyorlarmış, ya tamamını kılıçtan geçiriyorlarmış, ya da ölene kadar zindana atıyorlarmış. Fetö öyle bir beladır ki, bu virüs bünyeye girdi mi kanser gibi bütün vücudu sarar. Fetöcünün tövbekarı olmaz sahtekarı olur. Kendini düşünmeyen, çocuğunu düşünmeyen, ana babasının üzerine hat alıp da onları satan tipleri ben mi düşüneceğim. Belalarını buldular hala da bulmaya devam ediyorlar. Fetullaha söyleyin tövbe etsin, yoksa ettiği beddua nesiller boyu devam edecek, başınız beladan hiç kurtulmayacak.

    YanıtlaSil