Header Ads Widget

test banner

Vahdettin Polat (1/2) | Gülen Cemaati Askeri Mahrem Yapılanması

Vahdettin Polat ile  Gülen Cemaati Askeri Mahrem Yapılanması ve 15 Temmuz üzerine bir söyleşi yaptık. İki bölüm halinde yayınlıyoruz.

author

"Sorumluluk Reddi" Konusunda Önemli Bilgilendirme:

Münferit Fikir Platformunda yazılan tüm yazılar, aksi MFP YYK tarafından belirtilmedikçe yazarların kendi görüşleridir. MFP’nin ve platformdaki diğer yazarların görüşlerini yansıtmaz veya ifade etmez.

Yorum Gönder

5 Yorumlar

 1. USB / SD card ile hard disk klonlama olayını anlattığında inandırıcılığını yitirdi abimiz. Kapalı olan bir bilgisayarda bile 15 saniyede kopyalayabiliyormuş HDD'yi. Yersen. Kapalı olan bilgisayarda bu işlemi yapamazsın. Açık olan bilgisayarda bile 15 saniyede yapamazsın. O kadar veriyi o kadar kısa sürede kopyalayamazsınız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız klonlama işleminin bu kadar kısa sürede yapılması mümkün değil. Doğruysa burda iki ihtimal olabilir.

   1- Klonlama diye bahsettiği şey muhtemelen indeksleme işlemi. Yani bilgisayardaki tüm dosyaların adları, konumları ve diğer özelliklerinin kayıt edilmesi (içerik hariç). Bu işlem diskte hızlıca arama ve gezinme imkanı sağlar. Adli bilişimde zaten kullanılan bir işlemdir ve denildiği gibi 15-20 saniye içinde tamamlanabilir. Muhtemelen sadece alınan indekse bakarak o kişi hakkında oldukça fazla bilgiye sahip oluyorlardı.

   2- SD kart/USB bilgisayara takıldığında 15-20 saniye içinde bir virüs bulaştırıyor. Bu virüs daha sonra bilgisayardaki tüm dosyaları internet üzerinden bir başkasına gizlice gönderebilir. Bu durumda tüm dosyalar ve içerikleri tamamen elde edilebilir.

   Her iki ihtimal de korkunç ve insanların yatak odasına girip izlemekten farksız.

   Sil
  2. Teşekkürler açıklama için. Fakat "bilgisayar kapalı iken de bu işlemi yapabiliyoruz" dedi abi. İndeksleme / virüs bulaştırma işlemi bilgisayar kapalı iken nasıl yapılabiliyor 15 saniyede???

   Sil
  3. Rica ederim. Bilgisayar tamamen kapalı iken bu işlemleri gerçekleştirmek mümkün değil. Sanırım kapalı derken bilgisayarın uyku (sleep) modu kastediliyor. Bu durumda denildiği gibi "enter" tuşuna basılırsa bilgisayar açılır ve takılan SD kart/USB işlemi bitirdikten sonra bilgisayarı tekrar uykuya alır. Buna benzer bir cihazı aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

   https://steemit.com/tr/@s1444/siber-guevenlik-rubber-ducky-nedir

   Anladığım kadarıyla bu tarz cihazlar genellikle bilgisayara kendini bir USB klavye veya mouse gibi tanıtıyor ve önceden belirlenen şekilde bilgisayarı kontrol ediyor.

   Sil
  4. Enter tuşuna basılınca bilgisayar uyku modundan çıkmaz. Şifre girilmesi gerekir. Herhalde Genel Kurmay Başkanlığı çalışanlarının, askerlerin vs. bilgisayarı şifresiz olacak değildir. Abi yukarıdaki video'da uyku modundan bahsettiğini düşünmüyorum. Kapalı bilgisayarlardan bahsediyor. Belki USB disk takıp, bilgisayarı açıp, USB deki işletim sistemini boot edip, oradan birkaç işlem yapıyor olabilirler. Ama My Documents, Desktop gibi kullanıcıya ait veriler sanırım Windows şifresi girilmediği zamanlar erişime kapalı oluyor. Başka bir işletim sistemi ile boot edilmesi durumunda sanırım bu dosyalar okunmuyor.

   Sil