Header Ads Widget

test banner

Cemaatin Mahrem Hizmet Metodu ve İtikadi Çelişkisi


(Eleştirmek kolay denir fakat doğru eleştiri yapmak çok zordur. Eleştiri yapıcı ve varsa hataları göstermek için olmalıdır. Usta bir yazıcı değilim. Amatörce aşağıdaki düşünceleri karaladım. Yanlış düşünüyor olabilirim. Ayrıca kimseye hakaret etmek küçümsemek gibi bir niyetim yok, yine de rahatsız edici ifadeler varsa maksadı aşan beyanlar olarak kabul ediniz.)

Ben cemaatin inanç ve buna bağlı olarak hareket metodu boyutunda bir çelişkisine dikkat çekmek istiyorum. Hatırlayalım; Cemaat ''sebepleri perdedar-ı dest-i kudret'' yani Allah’ın kudret elinin perdesi olarak görür. Sebeplerin yani görünürde insanların yaptıklarının hakiki tesiri yoktur.

Yapılan fiiller Allaha duadır. Her şeyi aslında Allah yaratır. Gülen'in tabiriyle ''yapan O'ydu, eden O'ydu'' denir.

Yaratanın, yapan edenin aslında Allah olduğunu, insanın çabalarının fiili dua olmak dışında hiç bir tesiri olmadığını cemaat ve Gülen çok iyi bilir. Bu aslında tevhidin özüdür.

Celalettin Harzemşah örnek verilir; savaşa giderken ''sen muzaffer olacaksın'' diyenlere ''bizim vazifemiz savaşmaktır (fiili dua, kazanıp kazanmayacağımız Allahın bileceği iştir), Allahın vazifesine karışamayız'' der.

Peki Allah'a bu kadar inanan ve güvenen, yaptığı işlerin aslında tesirsiz, sadece fiili dua olduğuna inanan biri, sebeplere taparcasına, Allaha güvensizlik işmam edercesine neden gayrı meşru yollara, tartışmasız günah olan fiillere girişir?

Meşru sebeplerle dua edince (yani meşru dairede iş yapınca) Allah duaları duymuyor mu ki çirkin işlere giriliyor?

Devlet içinde her türlü rezil yola başvuran kanun kural tanımayan klikler var diye, Allah'a inanan bir insan aynı rezil yöntemlere başvurabilir mi? 

Bir örnekle açayım; devletin meşru polisi, mafya ile mücadele ederken, mafya pis yöntemler kullanıyor o zaman biz de kullanırız diyebilir mi? Diyemez, çünkü devleti ve polisi meşru yapan hukuk içinde mücadele vermesidir. Ayrıca devletin ve milletin gücü polisin yanındadır.

Şimdi örneği tebliğ vazifesi yapan, Allah'ın has kullarına uygulayalım. Allah’ın tebliğ ile görevlendirdiği kulları, şeytanlar en pis işleri yapıyor biz de yaparız diye, diye pis sebeplere başvurabilir mi? 

Allah'ın meleklerin gücü bu has kulların arkasında değil mi? Gerektiğinde Allah mucizeler kerametler bile yaratarak kullarına yardımcı olmuyor mu? Devletin gücünün polisin arkasında olması gibi Allah'ın gücü ''kutsilerin'' arkasında değil mi?

Adi aciz insanların bile kurduğu devlet sisteminde meşru görevliler pis işlere karışamazken, kainatın sahibi Allah'ın kulları, sebeplerin sahibi Allah'ın kulları pis işlere nasıl tevessül edebilir? 

Tesir-i hakiki elinde olan Allah meşru yollar ile dua edince duymuyor mu?

Peygamberimiz Mekke'de, '' bu müşrikler açıktan söylersek bize hayat hakkı vermez, meşru yollarla onlarla baş edemeyiz, Kabenin anahtarlarını gizlice ele geçirelim, gizlenelim, onlardan görünelim, ekonomiyi ele geçirelim, yalan (pardon tevil) ile kendimizi gizleyelim'' mi dedi? 

Cemaat baştan itikadi olarak yanlış bir metot ile yanlış bir yola girmiştir. Gizlenmeyi, kandırarak gücü ele geçirmeyi yöntem edinmiştir. Ve kendi alt tabakasının bile nefretini kazanmıştır. Hiç bir peygamber böyle yüz kızartıcı yöntem kullanmaz.

Cemaatin hedefi açıktır, İslamı hayata hayat kılmak ve nihai olarak Şeriatı getirmektir. 

Bu hedef İman-hayat-şeriat şeklinde risale-i nurlarda açıkça belirtilmiştir.

Neden şeriatı getirmek istediğini açıkça söylemezsin? Allahın düzeni utanılacak bir şey mi ki korkuyorsun? Peygamberler korktular mı? Açıkça Allah'ın rızası bundadır, şundadır demediler mi? Gerekirse işkencelere göğüs germediler mi, gerekirse hicret etmediler mi? Demokrasiye inanmayan Bir Alparslan Kuytul size göre çok mu saf?  Ve biliyoruz ki temelde hiç de farklı düşünüyorsunuz. (bunları kendi fikrim olarak değil, inandığı şeylerin hilafını söyleyenlerin çelişkisini göstermek için yazıyorum. Ben dinin devletten ayrılması, demokratik bir sistemde herkesin özgür yaşaması gerektiğine inanıyorum.)

Arkanda Allah'ın gücü ve kanunları yok mu? Aciz bir devletin polisi bile mafyaya karşı gayrı meşru yola girmiyor, zaruret tedbir demiyor hukukun dışına çıkmıyor, sen, arkanda Allah ve melekler, bütün kainatın gücü varken, Allahın ve insan vicdanının haram kıldığı iğrenç metotları nasıl kullanırsın? 

Zaruret deyip haram kapısını açınca, tevil deyip yalanı meşrulaştırılınca, devletin gayri meşru işlere giren elemanlarının zıvanadan çıkması ve devleti bir suç şebekesine dönüştürmesi gibi, Gülen de cemaati, kutsiler yerine bir suç şebekesine dönüştürmüştür.

Bir not: Zaruret fıkıhta çok çok istisna bir durumdur, binde bir ya gerekir ya gerekmez. Zaruret diyerek yalan ve gayrı meşru yollar bir metot haline getirilemez. Hele hele tebliğ gibi asli bir unsur bunlara kurban edilemez. Nübüvvetin, varsa, en büyük günahı yalandır. Gülen ''tevil'' diyerek yalanı o kadar rahat bir metot haline getirdi ki, ömrünü ona adayan bağlıları bile illallah dedi nefret etti.

-Kuruot


author

"Sorumluluk Reddi" Konusunda Önemli Bilgilendirme:

Münferit Fikir Platformunda yazılan tüm yazılar, aksi MFP YYK tarafından belirtilmedikçe yazarların kendi görüşleridir. MFP’nin ve platformdaki diğer yazarların görüşlerini yansıtmaz veya ifade etmez.

Yorum Gönderme

12 Yorumlar

 1. Bu yazıyı yazan arkadaşı tebrik ediyorum. Cemaat dediği topluluğun hedefi hiçbir zaman İslam olmadı. İslam sadece maske olarak kullanıldı. Benim Pennsylvania şeytanı dediğin Fetullah'ın Allah'a inandığına inanmıyorum. Fetullah'ın ve bunca ihanete rağmen peşinden gidenlerin münafıklıklarını https://selimcorakli.wordpress.com/2021/02/10/fetullahin-munafikligi-ve-tilmizleri/ linkinde bulunan makalemde açık biçimde ortaya koydum.
  HOCIA isimli kitabımda da Fetullah'ın daha baştan beri CIA'nın Ortadoğu'da 1960lı yıllardan beri kotarmaya çalıştığı Yeşil Kuşak Projesinin bir tetikçisinden başka biri değildir. Olan onun şeytanlığını İslam zannedip peşinden giden Anadolu'nun saf ve temiz insanlarına olmuştur. Fetullah şeytanı bizim paralarımızla, bizim çocuklarımızı devşirip bize karşı kullandı. Sonra da efendisi ABD'ye sığındı ve şimdi hainliğini oradan devam ettiriyor.
  15 temmuzda aralarında Ankara'da özel harekata mensup 52 polisinde bulunduğu 251 kişiyi acımasızca bombalarla katleden bir zihniyetin İslam ile uzaktan yakından hiçbir alakası yoktur. Üzüldüğüm bunca ihanete rağmen hala bu şeytani örgüte destek veren ve bu yapıya sadece İslami hassasiyetinden dolayı destek verenlerdir. RABBİM İNŞALLAH EN KISA ZAMANDA ONLARA KUR'AN ŞUURU VERİR DE UYANIRLAR.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. linkini verdiğin yazını burda yayınlatsana?

   Sil
  2. Ne yazık ki gönderdiğim yazıları site yayınlamıyor.

   Sil
 2. peygamberiniz mekke'de degil ama medine'de bu dediginiz yontemlerin hepsini izledi. yalana da basvurdu. takiyye de yapti

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İste din adina peygamber adina bu kadar yalan uydurur. Cetecilik yapar. İnsanlari sucsuz yere hapse atar muhaliflerinize ayarsizca saldirilar yaparsaniz eski fetullahcilarda gelir uc bes tane youtuberdan duydugu seyleri gelir buraya "peygamberiniz boyleydi" der.

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

   Sil
  3. youtuber apostate propheti dinleyin muthis bir adam. soyledigi hersey ya sahih hadislerden ya da bizzat kurandan. yasasin kufur. kahrolsun akp

   Sil
  4. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Why_I_Am_Not_a_Muslim

   Islam'a dusman iseniz,
   Why I am not a Muslim
   kitabini tavsiye ederim. Bilimsel, kaynaklarini gosteren, islam'a karsi butun supheleri ve saldirilari bir yerde toplayan, elestirici bir kitap. Ibn warraq'in saldirilarinin coguna nursi sozler'inde cevap vermis, ama yine de genel kultur seviyenizi yukseltecek bir kitaptir. Google'dan kolayca PDF bulabilirsiniz.

   Saygilar.

   Sil
  5. Apostate prophet türkiye'nin dinsiz aile ortamlarında büyümüş, dini çocukluktan tevarüs etmemiş, dini bilgisi çok yüzeysel biri. Daniel haqiqatjou adlı bir Romanyalı müslüman yaptıkları tartışmada onu resmen ezdi, hatta ...t etti bile diyebiliriz. Onu öven biri de ondan farklı değildir.

   Sil
  6. Apostate prophet cok dindar bir ailede buyumus biridir. Dini bilgisi yuzeysel falan degil hadise ve kurana dayalidir. Haqiqatjou denilen yaratik romanyali degil Iran kokenli amerikalidir. O kadar cok yanlis bilgi var ki hangisini duzeltsem bilemedim. Haqiqatjou bir demagogdur kimseyi ezmedi bilgisiyle

   Sil
 3. Yazıyı okurken, cemaatten böyle aydınlanmış bir insan da çıkabiliyormuş diye düşünürken, (bunları kendi fikrim olarak değil, inandığı şeylerin hilafını söyleyenlerin çelişkisini göstermek için yazıyorum. Ben dinin devletten ayrılması, demokratik bir sistemde herkesin özgür yaşaması gerektiğine inanıyorum.) cümlesini okuyunca sükut-u hayale uğradım. Olsun ama en azından doğruları kendi düşüncesi olmasa da dile getirebilen bir kimse görmek güzel. Belki bu yazıyı okuyan kafası karışık bir cemaat mensubu bu vesile ile doğruların farkına varabilir.
  Yazının en güzel cümlesi şuydu: "Zaruret diyerek yalan ve gayrı meşru yollar bir metot haline getirilemez. Hele hele tebliğ gibi asli bir unsur bunlara kurban edilemez."

  YanıtlayınSil
 4. https://selimcorakli.wordpress.com/2021/02/10/fetullahin-munafikligi-ve-tilmizleri/

  YanıtlayınSil